Атлантида е легендарна древна култура и остров, чието съществуване и местоположение все още не може да бъде определено. Първото известно споменаване е в диалозите Тимей и Критон на древногръцкия философ Платон, според който тя е унищожена от природно бедствие (вероятно земетресение или цунами) около 9000 години преди епохата, в която той живее.
До този момент съществуват над 200 000 листа научна литература за Атлантида. В нея този мит се приема като измислица или като правдоподобен разказ за наистина съществуващо място унищожено от природните стихии. Според някои учени Платон просто си я е измислил, без да предвиди търсенията, които ще бъдат породени през следващите 2 000 години от историята.
Много предположения има за местонахожденията на Атлантида, но още не е изяснено къде всъщност се намира тя. Някои я поставят на Южния полюс, други на о-в Тера, трети в Атлантическия океан, четвърти в Южна Америка,Средиземно море, Индийския и Тихия океан. Но така и не се разбира кой е прав.. Една от новите и доста подкрепяни тези принадлежи на Е. Цангер, който определя Троя като Атлантида. Сравнявайки с разказа на Платон, Цангер открива изключителни прилики между историите на двете империи. Но дори тази теза все още не е окончателно приета.
Платон
Според „Критий” древногръцките богове разделили земята, за да може всеки да притежава много. На Посейдон подходящо му бил завещан островът Атлантида, който бил по-голям от Либия и Мала Азия, но потънал след земетресение и станал непроходима кална плитчина, която препятствала придвижването от Атлантическия океан до Средиземно море. Египтяните описват Атлантида като остров с ширина 700 км, състоящ се главно от планини в северните части и по брега и обграждаща равнина с правоъгълна форма на юг „простираща се в едната посока на три хиляди стадии (около 600 км), но на ширина вътрешната част е две хиляди стадии (около 400 км)”.
Навътре на около 50 стадии от средата на южния бряг имало „не много висока планина, от която и да било страна”. Тук живеела местна жена, в която Посейдон се влюбил и която му родила пет двойки мъжки близнаци. Най-възрастният от тях- Атлас- бил законният владетел на целия остров и океана (днешния Атлантически океан) и рождената му планина, както и заобикалящите я местности, му била дадена като феод. Братът-близнак на Атлас получил най-източната част от острова, чиято северна част е срещу Кадис, град в южна Испания. Останалите двойки близнаци „били обитателите и владетелите на различни острови в открито море”.
Посейдон издълбал вътрешната планина, където живеела любимата му, под формата на дворец, който обградил с три кръгообразни рова с все по-голяма ширина- от една до три стадии, разделени от кръгове земя с пропорционален размер. Жителите на Атлантида построили мостове на север от планината, като направили път към останалата част на острова. Издълбали огромен канал към морето и успоредно на мостовете прокопали тунели в скалните кръгове, така че кораби да могат да стигат до града покрай планината. Всеки проход към града бил пазен от порти и кули, а стена обграждала всеки от градските кръгове. Самите стени били построени от червени, бели и черни скали, които били извадени от рововете и били покрити съответно с месинг, калай и смес от други метали.
Според Критий 9 000 години преди рождението му, избухнала война между тези, които живеели отвъд колоните на Херкулес, и тези, които живеели зад тях. Жителите на Атлантида били завладели Средиземноморието чак до Египет.
Преди 30 години, учени издирваха изчезналата Атлантида в Средиземно море.
Ескпедицията тогава удари на камък.
Сега наши и американски учени започват нови издирвания - те са на мнение, че загадката
на древния потоп се намира в Черно море. Специалисти от Института по океанология към БАН започват мащабна експедиция на борда на научно-изследователския кораб ‘Академик’.
Корабът тръгва на 27 юни вечерта, ще направи преход на 70-80 мили от Варна, после на юг към Бургас до границата ни с Турция. Експедицията ще търси доказателства за човешко присъствие навътре в морето.
Сред 18-членния научен екип е и корифеят в науката за древния потоп, проф. Уилям Райън, от Колумбийския университет. Най-запаленият учен от наша страна е Христо Смоленов, който изследва геометрията на артефактите на най-старото в света злато открито край Варна, за което писахме наскоро. Той доказва, че числото Пи води началото си от неговите пропорции.
Проф. Претко Димитров от Института по океанология към БАН пък е участвал през 1984 година в международната експедиция в Средиземно море за издирването на изчезналата Атлантида. Той е категоричен, че, ако се намери дори само един гроб или следи като доказателство за човешко присъствие в морето, тезата за всемирния потоп ще бъде доказана и научно. А тезата на професора и на неговите колеги е, че преди 8-9 хиляди години, подобно на опустошителното цунами в Япония, океанът е нахлул през Босфора в сладководното езеро на нашите земи и е потопил всичко. Вследствие на този гигантски катаклизъм, от Черно море е тръгнал всемирният потоп, описан в Библията.
Експедицията има и още една задача - да докаже, че най-древната цивилизация по нашите земи, е дала началото на шумерската, а по-късно и на египетската.
Проектът се нарича ‘Древните брегове на Черно море и условията за човешко присъствие’.
Той се финансира от фонд ‘Научни изследвания’. Заради кризата, обаче, предвидените средства от 180 хиляди лева са орязани с две трети.
Няма коментари:
Публикуване на коментар